technologia:alchemia

Fragment wykładu: „Wstęp do Alchemii Klasycznej” dla roku pierwszego Metalurgii, wygłoszony przez Larsa von Schwarztod na Uniwersytecie Pentaki, 10 p.z.c. Zapis i transkrypcja dokonana przez asystentkę profesora, Marie Chauve-Souris (pol. Szow-Suri). Opis rozpoczęcia wykładu wg M. Chauve-Souris:

Profesor Lars von Schwarztod sprężystym krokiem wszedł na katedrę w auli Hibou, największej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Pentaki. Von Schwarztod był prawie dwumetrowym, postawnym mężczyzną o skórze koloru ciemnego hebanu. Jego gładko wygolona głowa i oprawiony w miedź monokl okalający oko, połyskiwały odbijając światło z gazowych reflektorów. Profesor odziany był w wysokogatunkowy, jedwabny garnitur koloru czarnego oraz białą koszulę ze stójką. Na jego szyi zaś spoczywał wielki złoty łańcuch, symbol sprawowanego przez niego stanowiska dziekana działu Alchemii. Profesor położył notatki na pulpicie, po czym rozpoczął wykład:

Szanowni Państwo!

Pozwólcie, że w pierwszych słowach przywitam jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu pana Pierre’a Yves’a Aigle oraz dziekana i kadrę działu Metalurgii. Jestem niezmiernie zaszczycony, iż to szacowne grono powierzyło mi zaszczyt otworzenia roku akademickiego i przywitania nowych studentów. Jest to tym większy zaszczyt, że mogę to zrobić jako obywatel innego państwa, pokornie oddający swoje usługi temu wielkiemu Uniwersytetowi.

Pozwólcie zatem szanowni Państwo, że na wstępie zacznę od podstaw działania Alchemii a potem przejdę od jej klasyfikacji i metodyki. Z góry też chcę powiedzieć, iż dzisiejszy wykład nie podejmie tematu historii alchemii. Niestety, ze względu na ogrom zagadnienia jakim jest historia alchemii, nie sposób byłoby opisać go nawet wyrywkowo na jednym wykładzie łącząc go z podstawami tej szlachetnej nauki. Dla tych którzy jednak są zainteresowani, w małej auli, jutro o godzinie wpół do dziewiątej rano, moja asystentka panna Marie Chauve-Souris przeprowadzi wykład ze wstępu do historii alchemii. Na który serdecznie zapraszam w jej imieniu.

Teraz jednak pozwólcie szanowni państwo, iż usystematyzujemy nico naszą wiedzę o Alchemii. Alchemia jest nauką opisująca metody i procesy takiej manipulacji materią, by w końcowym rezultacie właściwości zsyntetyzowanego produktu wielokrotnie przewyższały właściwości, bądź całkowicie je zmieniały w stosunku do tego samego materiału uzyskanego drogą klasycznej chemii. Co należy zaznaczyć Alchemia Klasyczna zajmuję się przede wszystkim opisywaniem wyżej wymienionych metod i procesów w taki sposób, żeby proces alchemiczny mógł zostać odtworzony w przyszłości. Alchemia klasyczna więc, dla każdego procesu alchemicznego, podaje dane usystematyzowane w sposób przejrzysty i naukowy. Tu, proszę szanownych słuchaczy, należy się jednak na moment zatrzymać.

Wszyscy wiemy, że stan meta-alchemiczny może być zależny od wielu czynników, takich jak: proporcje składników, temperatura, ciśnienie i tak dalej. Tym, co jednak nam umyka jest, iż proces alchemiczny nigdy nie jest do końca powtarzalny i doskonały oraz to, że zawsze obarczony jest odchyłką w granicach średniej. Oczywiście są to na tyle drobne różnice, że w zasadzie, w mikro skali, można by je było pominąć. Niemniej jednak w makro skali, a taką stosuje metalurgia, odchyłki te mogą być powodem ciężkiego bólu głowy i wielu nieudanych prób stworzenia produktów chociażby zbliżonych do siebie.

Zjawisko to, jak Państwo wiecie, było badane przeze mnie całe życie i ukoronowaniem moich dokonań było stworzenie „Zasady Nieoznaczoności Alchemicznej”. Zasada ta w detalach będzie dyskutowana w czasie wykładów i ćwiczeń ze mną na pierwszym trymestrze, tu jednak tytułem wstępu powiem tylko, iż mówi ona o tym, że akt pomiaru wielkości Meta-Alchemicznej wpływa na układ tak, że część informacji o składowych procesu idealnego jest tracona. W rezultacie powoduje to, że nie jesteśmy w stanie podać idealnych wartości bazowych dla procesu, a tylko wartości przybliżone, czego wynikiem są znane nam odchyłki jakościowe…

… Należy tu też nadmienić, że zasada nieoznaczoności alchemicznej jest też jedną z przyczyn zakazu alchemicznego, a mianowicie zakazu transmutacji istot żywych. Poza oczywistymi względami etycznymi, transmutacja materii żywej, a przede wszystkim człowieka, jest procesem wysoce niesterowalnym, w którym każda komórka, nie wspominając już o całym organizmie, jest osobnym procesem alchemicznym, którego rezultatów nie jesteśmy wstanie przewidzieć, a efektem końcowym jest śmierć bądź koszmarne zniekształcenie. Na dodatek, obiekty podane temu procesowi, w przytłaczającej większości przypadków, popadają w obłęd oraz stają się agresywne…


Rozdziały:
Rozdział 1 - Wstęp, Rozdział 2 - Archipelagi Blisko-kontynentalne, Rozdział 3 - Wyspy Cukrowe, Rozdział 4 - Archipelagi Dalekie, Rozdział 5 - Dziki Świat, Rozdział 6 - Nacje bez państw, Rozdział 7 - Dodatki, Rozdział 8 - Technologia