rozdz3:murrianie

"Tylko nieżywy pies nie gryzie "

źródło grafiki 1)

Wstęp - początek wzorca

cechy wyglądu i język

handel,wytwórstwo/technologia

… Koniec Wzroca

Murrianie to dość nietypowa nazwa określająca dużą część drugiej i kolejnych fal kolonizacji Wysp Cukrowych i dalszych archipelagów. Nazwa pochodzi od słynnych komiksów o przygodach Murreya. Były bardzo popularne i opowiadały o młodym poszukiwaczu przygód, który zwiedzał wyspy Oceanii Zachodniej i przekazywał zarówno podstawową wiedzę jak zostać człowiekiem morza oraz proste zasady działania świata. Ludzie inspirowani tymi komiksami porzucali swoje dotychczasowe życie i wybierali się na Wyspy Cukrowe przeżywać podobne przygody jak Murrey. W tym samym czasie Republika Azladzka starała się zamienić Wyspy Cukrowe w wydajne plantacje i potrzebowała wielu rąk do pracy i to oni sprzedawali bilety i miejsca na swoich okrętach oceanicznyc, które potem trzeba było odpracować. Wielu pierwszych przybyszów przeszło przez prace najemne u azlandów, dzięki czemu azlandzki stał się ich wspónym językiem. Po oduwolnieniu się od zobowiązań wobec Azlandów, albo przyłączali się do miast agnajskich, albo zakładali nowe na wzór agnajski. Murrianie najcześciej przejmowali agnajskie wierzenia (tak zresztą też toczyły się losy bohatera Murreya), a język jakim się posługiwali między sobą to był azlandzki. Niezależnie z jakich stanów społecznych, krajów i jakimi językami posługiwali się przybysze, w nowym miejscu nazywali się Murrianami i stawali się nowym narodem.

W przeciwieństwie do Agnajów, nie boją się ani innowacji, ani też nie wzbraniają się od tępienia wielorybów, dzieci Boga Morza. W przecieństwie to Azlandów nie starają się być tak perfekcyjni przy swojej pracy, oraz rzadko pilnuja wiedzy o swoich drzewach genealogicznych. Rozwój handlu niewolnikami szczególnie dotknął tą nację zabierając im wiele miejsc pracy. Można więc uznać, że większość piratów to Murrianie.

Cechą charakterystyczną murrian jest ich umiłowanie do prostych zasad i duża wiara w przesądy. Co ciekawe omijają te skomplikowane przesądy, ale takie które każą im gdzieś splunąć, jakoś się obrócić, lub unikać przejścia pod drabiną to wykonają zawsze i to z pełną powagą. Niestety głęboko wierzą też w to, że gdy załogę statku prześladuje pech, podczas ciszy morskiej lub sztormów, łatwo ich przekonać, że to wina jednego członka załogi, którego trzeba się szybko pozbyć bo wzbudził gniew bogów lub istot z głębin.

Same komiksy z Murreyem, choć minęło już wiele lat, wciąż są popularną lekturą, czasem to informacje z tych komiksów przesłaniają im świat. Wieloryb to duża ryba, (mimo że sami jako poławiacze wielorybów widzą że trzewia tych zwierząt się różnią od ryb), częste mycie skraca życie, czarna końcówka banana to robaki itd.

Cechy Wygładu: brak, wszelkie wpływy genetyczne, ubiór zazwyczaj niewyszukany, a wzbogaceni murianie kopiują inne nacje najczęście azlandów i neopoldam

Język: kreolski unijny

Religia: panteon agnajski, nurt laicki.

Miejsce zamieszkania: wyspy cukrowe, czesciowo nowa polana

Stosunek do innych nacji:
Imperialiści,Neopoldanie,Alandzi, Katsurczycy: bogacze, nie próboać ich zrozumieć ani nigdy im nie współczuc , tylko na nich zarabiać
Aganjowie: to nasi przecież
Wodniacy: hołota, choć podobno lepiej im spuszczą łomotu
Rahtarianie : zajebisty typy
Nowopolanie: niby bogacze a da się pogadać,
Mauri: jakieś przerosnięte małpoludy, pewnie to tez troglodyci
Smokowcy: dziwaki

Murrianie tworzą swoje nowe społeczeństwo, wiedzą jak ważna jest wolność, więc i powstają pewne nurty jej utrzymania. Zasadniczo są to trzy aktywne grupy o trochę innych filozofiach: wojowników, techników i organizacji dzieci Murreya.

Bohaterscy, honorowi i waleczni.

Za wzór biorą sobie Murreya. Każdy z nich wierzy, że może zostać sławnym bohaterem. Cenią sobie wolność, waleczność i odwagę.

Kto podejmuje decyzje, kto ma władzę?

Wybierają przywódców demokratycznie. Każda załoga ma swojego kapitana, kapitanowie raz do roku wybierają członków rady kapitanów. Rada sprawuje władzę w portach Murriańskich, czuwa nad ich ochroną, ich zaopatrzeniem, rozwiązuje spory. Rada wybiera Księcia Piratów, raz na 5 lat. Książę jest najwyższym dowódcą floty wojowników.

Czerwone bractwo ma swoją ochotniczą flotę. Załogi w zamian za wierność Księciu i radzie zyskują przywileje w portach należących do Bractwa.

Każdy może wyzwać na pojedynek swojego bezpośredniego przełożonego. W pojedynku mogą występować szampierze. To proste prawo i mało rozbudowana hierarchia powodują że osoby decyzyjne są pilnowane przez ludzi z niższych sfer, a każdy członek tej grupy czuje że ma możliwość wpływu na decyzje w grupie. Pojedynki są też jedną z najbardziej krytykowanych tradycji Czerwonego Bractwa, ponieważ promują silniejszych lub tych których stać na lepszych szampierzy.

Jacy są?

Umiłowanie wolności celebrują w każdej dziedzinie życia. Dwóch członków bracta będzie zawsze miało odmienny punkt widzenia na dowolną sprawę, choćby dlatego że mogą, że są dumni z tego że mogą mieć swoje własne zdanie. Każdy może psioczyć na kapitana, na decyzje zwierzchników, równych sobie i podwładnych. W połączeniu z temperamentem i walecznością daje to silną mieszankę wybuchową. Jednak są bardzo zgranymi załogami, gotowi pójść za sobą w ogień, zginąć za towarzysza. Wiedzą, że wolności osobiste są wypracowane wspólnym wysiłkiem bractwa. Widzą, że wywodzą się od niewolników i cały czas muszą pracować na swoją wolność.

Ich indywidualność i zamiłowanie do wolności widać barwnych ubiorach, oryginalnych fryzurach, tatuarzach i modyfikacjach ciała i sprzętu.

Są bardzo lojalni i odważni, zawsze gotowi walczyć w obronie swoich toważyszy. Tylko w ostateczności wycofują się z pola bitwy. Ucieczka i dezercja są dla nich wręcz nie do pomyślenia. Mało kto ma odwagę z nimi stawać do walki, będą walczyć do końca, po śmierci dowództwa nie poddadzą się, nie ucieknął.

Swoje cele osiągają dzięku podstępom, oszustwom, zaskoczeniu. Podejmują się niezwyke ryzykownych, brawurowych wyzwań, ale unikają bezpośrednich starć. Nie ograniczają ich prawa morskie, w poważaniu mają międzynarodowe umowy i pradawne tradycje honorowe wielu nacji. Tak samo w walce bezpośredniej - często używają podstępów, polegają na zaskoczeniu, stosują trucizny, organizują pułapki.

Przeważnie nie znęcają się nad pokonanymi, doceniają odwagę przeciwników. Są wystarczająco honorowi żeby wzgardzać znęcaniem się nad leżącymi. Są i od tego wyjątki, istnieją grupy które są bezwzględne, w których panuje bezwzględny kult siły, którzy sieją postrach i śmierć tam gdzie się pojawią.

Wyjątkowa odwaga objawia się w wyzwaniach jakie podejmują. Wyprawy w najtrudniejsze wody, śmiałe napady, kradzieże. Dzięku sprytowi i podstępom zwiększają swoje szanse, znajdują tylne wejścia, słabe punkty ochrony, odwracają uwagę. Część czuje potrzebę udowadniania swojej odwagi. W ramach zakładu, kontraktu, lub dla samej sławy i rozrywki uczestniczą w niebezpiecznych wyczynach sportowych, bójkach, turniejach, podejmują się niebezpiecznych zadań.

Znaki szczególne

Jednolity, wyróżniający się, czerwony element ubrania - opaska, kurtka, koszula, buty. Jeśli członek bractwa ubrany jest w pasiastą wielokolorową koszulę założy chustę lub przepaskę, lub opaskę na ramię aby zaznaczyć że jest członkiem bractwa.

Zorganizowani, ambitni, nastawieni na rozwój.

Ich działania skupiają się wokół produkcji, rozwoju technologicznego. Organizują się w cechy - grupy rzemieślników, handlarzy i ochroniarzy. Tworzą małe, często zamknięte i zawsze strzeżone faktorie. Dbają o swoje intersy, tajemnice i bezpieczeństwo i wspólnie walczą z konkurencją, często bezwzględnie.

Kto podejmuje decyzje, kto ma władzę?

Mają bardzo skomplikowaną strukturę. Wyspecjalizowane gałęzie zajmujące się ochroną, szpiegostwem, produkcją, zarządzaniem, handlem. Tak samo cenią zasługi swoich sabotarzystów, złodziei, ochroniarzy jak i wynalazców czy handlarzy. Każdy ma swojego mistrza, może liczyć na pomoc wielu nauczycieli, na ochronę.

Każda gałąź specjalizacji dzieli się na stopnie Ucznia, Czeladnika, Magistra, Opiekuna/Naczelnika, Mistrza. Każdy członek zaczyna od zera i musi przejść przez te same szczeble kariery. O awansie decydują przedstawiciele wyższych szczebli, w przypadku ich braku rada członków gałęzi w której jest kandydat.

Jacy są?

Działają w pierwszej kolejności dla dobra swojej grupy i w drugiej dla ogólnego dobra Murrian. Dbają o swoje interesy i swoich ludzi. Dążą do rozwoju i umocnienia społeczności Murrian, do powstania państwa Murriańskiego. Wierzą że rozwój naukowy i przemysłowy jest najważniejszy dla przyszłości i świetności Murrian. Dzięki produkcji, wynalazczości i pracowitości z byłych niewolników, ze zbieraniny bandytów i piratów powstało społeczeństwo. Powstała nacja, z którą pertraktują magnaci Azlandzcy, Lordowie Neopoldzcy a nawet Imperium. Werzą, że Murrianie znajdą sens życia w pracy dla wspólnego dobra.

Wielu przyłącza sie do nich, bo wiele robią dla społeczności. Tworzą szkoły, miejsca pracy, wzmacniają pozycję Murrian. Doceniają ludzi za zasługi i osiągnięcia. Rozwijają przemysł, handel.

W faktoriach są zakłady pracy, laboratoria, sklepy, restauracje, galerie, budynki mieszkalne. Dostępu strzegą często zautomatyzowani i dobrze wyposażeni ochroniarze.

Zaciekle walczą o pozycję swojej grupy na rynku Sabotują działania konkurentów, atakują ich transporty, przekupują celników, podpalają magazyny, kradną projekty.

Murrianie swoją pozycję zawdzięczają w ich mniemaniu wolności i równości. Murrianie zdobywają wszystko ciężką pracą, każdy zaczyna od zera. Każdy może zajmować się w życiu tym czym chce. Być dobrym w dowolnej dziedzinie, bez ograniczeń i przywilejów narzuconych przez urodzenie Dlatego zasłużeni ludzie powinni być szanowani, niezależnie od tego w jaki sposób wspierają społeczeństwo.

Znaki szczególne

Odznaka Gildii. Koła zębate na tarczy (strażnicy), w większym kole (inzynierowie), na tle okrętu (żeglarze/handlarze). Ilość kół zębatych oznacza stopień w gildii. Poza tym ubiór dowolny.

Zjednoczeni, wierni, idealiści

Wielu ludzi stało się ofiarami państwa Murriańskiego i wolności Murriańskiej. Prawo i zwyczaje Murriańskie nie są sprawiedliwe. Silni i bogaci stają się silniejsi. Prości, biedni ludzie zerwawszy kajdany niewolnictwa, stają się niewolnikami zawierając niekorzystne umowy, przegrywając w sporach, rozwiązywanych pojedynkami na arenie. Bogaci ustalają stawki i ceny, szczególnie w Zegarowym Mieście. Ludzi nie stać na lekarstwa, na materiały, opłaty za mieszkania. Kapelusznicy chcą to zmienić.

Kto podejmuje decyzje, kto ma władzę?

Władza jest związana z terenem. Gangi, bojówki każda mająca jednego przywódcę.

Jacy są?

Jest to grupa którą głównie łączy ideologia i pochodzenie. Chcą żyć w społeczeństwie które wspólnie radzi sobie z problemami. Organizują się aby razem budować szpitale, zdobywać lekarstwa, żywność, negocjować warunki kontraktów. Kapelusznicy wierzą, że budują społeczeństwo. Dbają o starszych, chorych, o ludzi którzy w wyniku wypadków są niezdolni do pracy.

Łączy ich patriotyzm. Są przywiązani do swojej ziemi i swoich rodaków. Dbają o swoje miejsce zamieszkania. Pilnują porządku, dbają o bezpieczeństwo swoich rodaków, swoich sąsiadów. Uprzykrzają życie ich konkurentom i ludziom z poza swojej grupy.

Łączy ich też nienawiść do dawnych panów i chęć wolności. Są wrogo nastawieni do przedstawicieli innych nacji. Żyją nienawiścią do swoich dawnych władców, do ich kultury, tradycji, sposobu życia.

Wierzą że stare prawa i tradycje powstrzymują Murrian przed rozwojem. Uważają że tradycjonalizm i przywiązanie do historii jest ważne, ale nie można stać w miejscu i patrzeć na przeszłość z nostalgią, trwanie w przeszłości to stagnacja, to śmierć. Murrianom potrzeba zmian, jedności. Chcą stworzyć jednolitą nację zdolną przeciwstawić się obcym wpływom.

Uważają że kajdany niewolnictwa zastąpiono kontraktami, umowami. Panowie zmienili się na bogatych kupców i właścicieli. Załogi pirackie służą bogaczom z innych nacji. Duża część przemysłu jest tak na prawdę pod obcą kontrolą.

Trzeba obalić ich rządy, oddać władzę w ręce Murrian, w ręce ludzi, robotników, pracowników hut, górników. Odciąć się od wpływów zagranicznych. Zerwać kajdany jakie narzucają bogaci właściciele. Zbudować nowe fundamenty państwa Murriańskiego.

Znaki szczególne

Noszą czarne kapelusze bez ozdób. Ubierają się na na czarno z niebieskimi ozdobami, opaskami, chustami itp.



Rozdziały:
Rozdział 1 - Wstęp, Rozdział 2 - Archipelagi Blisko-kontynentalne, Rozdział 3 - Wyspy Cukrowe, Rozdział 4 - Archipelagi Dalekie, Rozdział 5 - Dziki Świat, Rozdział 6 - Nacje bez państw, Rozdział 7 - Dodatki, Rozdział 8 - Technologia